Eczane Geciktirici Sprey Ürün Görseli

Chlamydia Nedir?

Chlamydia nedir?

Chlamydia, antibiyotik ilacı ile kolaylıkla iyileştirilebilen bakteriyel bir enfeksiyondur. En sık karşılaşılan CYBH’lardan biri ve klamydia hastalarının çoğunda semptom yok.

 

Chlamydia için test edilmek ister misiniz?

SAĞLIK MERKEZI BULUN

Chlamydia gerçekten çok yaygındır.

Chlamydia, başka biriyle cinsel temastan bulabileceğiniz, çok yaygın bir bakteri enfeksiyonudur. Yaklaşık 3 milyon Amerikalı her yıl, çoğunlukla 14-24 yaşları arasında alıyor.

 

Chlamydia vajinal, anal ve oral seks yoluyla yayılır. Enfeksiyon semen (cum), pre-cum ve vajinal sıvılarla taşınır . Chlamydia penise , vajina , serviks , anüs , üretra , gözler ve boğazına bulaşabilir . Klamidya hastalarının çoğunda hiçbir belirtisi yoktur ve tamamen iyi hissedilirler, bu nedenle enfekte olduklarını bile bilmiyor olabilirler.

 

Chlamydia antibiyotiklerle kolaylıkla temizlenebilir. Ancak, eğer klamidya tedavisi yapmazsanız, gelecekte önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. İşte bu yüzden STD testi çok önemli – chlamydia’ya ne kadar çabuk başvurursanız o kadar hızlı tedavi edebilirsiniz. Her seks yaptığınızda prezervatif kullanarak klamidyayı önleyebilirsiniz.

 

Chlamydia nasıl gelişir?

Klamidya genellikle enfeksiyonu olan biriyle cinsel ilişki sırasında yayılır. Kimse cums olmasa da gerçekleşebilir. İnsanların chlamydia almanın başlıca yolları vajinal seks ve anal seks yapıyor olmalı ama aynı zamanda oral seks yoluyla da yayılabilir .

 

Nadiren, elinize bulaşan sıvıları buldıysanız, gözünüze dokunarak klamidya bulursunuz. Anne de doğum sırasında Chlamydia bebeğe de yayılabilir.

 

Chlamydia, rahat iletişim yoluyla yayılmaz; bu nedenle, klamidyayı yiyecek veya içecek paylaşmaya, öpüşmeye, sarılmaya, ellerini tutmaya, öksürmeye, hapşırıp atmaya veya tuvalette oturmamalıdır.

 

Seks yaparken her defasında prezervatif ve / veya diş barajlarını kullanmak , chlamydia’yı önlemenin en iyi yoludur.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )